Total Pageviews

Wednesday, July 31, 2013

Kurikuulus komeet sihib Maad

 
Kurikuulus komeet sihib Maad
Mari Peterson
Iga 133 aasta tagant Maa orbiiti läbiv Swifti-Tuttle'i komeet võib varem või hiljem meiega kokku põrgata.

Mis juhtus aastal 1992? Küllap varjutab meie vaatevinklist kõiki maapealseid sündmusi see, et saime taas oma raha, parlamendi ja presidendi.
Teravast tähelepanust jäid seetõttu ilma ka taevasündmused: nii 12. augusti tähesadu (käis just presidendivalimiste kampaania ja allkirjade kogumine) kui ka Swifti-Tuttle'i komeedi taasavastamine 26. septembril (parlamendi- ja presidendivalimised olid läbi, uued presidendivalimised ees).
Tähesadu kui kellavärk
Igal aastal 11.-13. augusti öösel tipnev perseiidide meteoorivool käib nagu kellavärk. Või peaks ütlema nagu kalendrivärk. Ka tänavu on oodata mõnusaid tähesajuöid - Kuud pole segamas, sest ta läheb varakult looja.
Perseiidide tekitaja, Swifti-Tuttle'i komeet aga on kuulus kolmel ja kurikuulus ühel põhjusel.
Esiteks on ta esimene, kelle najal Itaalia astronoom Giovanni Schiaparẹlli XIX sajandil tõestas, et meteoorivoolud on pärit kivipurust, mis komeet oma orbiidile jätab. Kui Maa siis läbi selle prügise raja kihutab, ilutsebki meie taevas tähesadu.
Teiseks on selle komeedi orbiit haruldasel kombel resonantsis Jupiteriga: Jupiteri iga 11 tiiru kohta teeb tema ühe.
Kolmandaks pole sugugi võimatu, et 1863. aasta 8. augustil sadas Pilistvere kandis taevast maha just Swifti-Tuttle'i komeedi tükke.
Tolle kuulsa meteoriidisaju kuupäev klapib just perseii-dide tihedama lennu algusega ning komeedi enda olid USA astronoomid Lewis Swift ja Horace Tuttle avastanud 1862. aasta juulis. Ka kaheksa nähtud (ja nelja leitud) meteoriidi lennusuund näib seda kinnitavat.
Kurikuulus on ta selle poolest, et on ainus teadaolev inimkonnale tõeliselt ohtlik taevakeha. Iga 133 aasta tagant Maa orbiiti läbiv Swifti-Tuttle'i komeet võib varem või hiljem Maa või Kuuga kokku põrgata.
Kui komeedi 26 km suurune (Tallinnast Keilani) tuum Maale kiirusega 60 km/s (216 000 km/h) pihta põrutab, on tagajärjed palju hullemad kui 65 miljonit aastat tagasi dinosaurustele otsa peale teinud meteoriidiplahvatusel.
1992. aastal käis komeet Maast kauges kaares mööda, ent toonased esialgsed arvutused näitasid, et augustis 2126 võib ta Maale pihta saada. Trajektoori arvutamisel olid abiks ka takkatraavi leitud kinnitused, et teda on siitkandist läbi lendamas nähtud ka 1737. ja 188. a ning 69. a eKr.
Hiljem täpsustati värskemate andmete põhjal tema trajektoori. Praegu pole veel teada, kas meil 2126. aastal raha ja presidenti on, kuid enam-vähem kindlasti võib öelda, et taevas saab näha uhket sabatähte.
Aasta 2126 on ülepea kaunis rikas haruldaste sündmuste poolest, nii et taevahuvilisel tasub loota kange elupikendus-eliksiiri leiutamist.
Mis juhtub 2126. a
Esmaspäeval, 29. juulil varjutab Merkuur Marsi. Planeetide vastastikused üleminekud ja varjutused on nii erakordsed asjad, et näiteks 1700-2200 juhtub seda 500 aasta jooksul ainult 18 korda.
Kolmapäeval, 16. oktoobril saab Eestis (täpsemalt Kirde-Eestis) näha järgmist täielikku päikesevarjutust. Eelmine kord oli meil täielik päikesevarjutus 22. VII 1990 Loode-Eesti rannikul just päikesetõusu ajal.
Swifti-Tuttle'i komeet aga jätkab oma pealt 133 aasta pikkusi tiire ning järgmine ohtlik hetk saabub 4479. aasta septembris.
Kommidest: 
Neid tuleb juba palju varem. Näiteks hiljuti möödatuhisenud 5km läbimõõduga komeet ISON, mis jõuab novembris Päikese lähedale ja võib seal puruneda. Kui puruneb, siis võivad tükid 2014 jaanuaris tõenäoliselt ka Maad tabada. Seni ei oska ükski teadlane öelda, kas puruneb ja kui suurteks tükkideks.
Pilistvere tähesadu toimus 19. sajandil. Siis oli meil kasutusel vana kalender, tollal 12 päeva maas. Nii et tähesadu toimus uue kalendri järgi 20. augustil? Aga see nagu ei klapiks?
Pilistvere kivisadu toimus 27. juulil vkj ehk 8. augustil ukj. Sellest kirjutas Jannsen oma Perno Postimehe 4. septembri (vkj) numbris. Parimat!
Mati Soomre
Tähesadu sadu kestab umbes 29. juulist kuni 18. augustini. Parim aeg on sellel aastal 12. august +/- üks päev siia sinna. ... Radiant asub P -use tähtkujus (nime ma välja ei kirjuta, sest muidu minu kommentaar ei ilmu siin - mul on juba kogemus olemas) :), st punkt, kust taevaklibu lendab. See tähtkuju asub 12. augustil täpselt Põhjas kell 19.15 Eesti aja järgi, jõudes südaööks Kirdesse.

Tuesday, July 30, 2013

Aiandus teeb õnnelikumaks ja targemaks

Kõik, kes armastavad aiandusega tegeleda, teavad oma kogemusest, et see on parim teraapia stressi ja murede vastu. Aednikud on juba sajandeid öelnud, et nende töö pakub neile rõõmu ja rahu. USA-s on isegi ühendus nimega American Horticultural Therapy Association (Ameerika aiandusteraapia ühendus), mis on pühendunud aiandusteraapia kui unikaalse ja dünaamilise inimesele kasuliku tegevuse edendamisele ja tutvustamisele.

Nagu paljude asjade puhul, püüab teadus leida selgitust millelegi, mida inimene kogemuse põhjal juba teab. Aianduse kohta on tehtud kaks huvitavat uurimust, mis toetavad ja selgitavad, miks mõjub aiandus nii hästi meie kehale ja hingele.

Teadusajakirjas Neuroscience ilmunud uurimus ütleb, et kokkupuude pinnases leiduva bakteriga Mycobacterium vaccae vallandab ajus serotoniini. Serotoniin mõjutab ajus mitmeid meeleolu ja õppimisega seotud protsesse ja selle puudumist on seostatud depressiooniga. Me saame neid baktereid kas aiatöö käigus sisse hingates või naha kaudu. Ka see, kui lapsed mängivad mulla ja muru peal on looduslik viis vähendada ärevust.

Lisaks õnnetunde suurendamisele ja ärevuse vähendamisele on serotoniinil ka hea mõju mälule ja õppimise protsessile. On leitud, et hiirtele toiduga antud M. vaccaebakterid aitasid oluliselt parandada nende võimet labürintides teed leida, kuna bakteri toimel vabanes nende ajus rohkem serotoniini.

Oled ehk märganud, et küpsete puu- ja köögiviljade noppimine teeb sind õnnelikumaks, eriti kui tegemist on hooaja esimeste küpsete viljadega. Tuleb välja, et selle põhjuseks on dopamiin, mis selle tegevuse käigus ajus vallandub. Arvatakse, et selline mehhanism on välja arenenud 200 000 aasta vältel, kuna inimene on olnud kütt-korilasena pidevalt tegevuses viljade noppimisega.

Kindlasti on aianduse juures veel palju põhjusi, mis inimest õnnelikumaks teevad. Suur hulk erinevaid värve taimedel ja puudel, puude kiikumine tuules, linnulaul, oravad, lepatriinud ja värske õhk. Võib-olla leiab teadus ühel päeval kõigile neile ka teadusliku põhjenduse, kuid seni ei vaja me tingimata ühtegi põhjendust, et seda kõike nautida, peale selle, et see teeb meid õnnelikuks.


Allikad: Real Farmacy, Medical News Today (vahendas telegram.ee)


Elustiilide uurimisele pühendunud psühholoog dr. Kathryn Thirlaway kinnitab Cardiff University uuele uurimusele tuginedes, et juba lihtsalt aias viibimine mõjub meile väga rahustavalt, aidates maandada stressi ning eriti just tööga seotud probleeme.

Viis minutit aias aitab:
·      Vähendada stressi
Juba vähem kui viis minutit üksnes aia vaatamist vähendab stressi. Üksnes pilguheit looduses olevale rohelisusele lõõgastab meie aju, samal ajal kui linnamaastiku vaatamine lõõgastumisprotsessi esile ei too.
·      Suurendab enesega rahulolu
Viis minutit aiatöid või muud tegevust roheluses vähendab pingeid ning upitab enesehinnangut.
·      Muudab tuju paremaks
Värskes õhus (eriti päikese käes) olemine leevendab rahutust ning tõstab tuju. Mõõdukas trenn roheluses aga on justkui ravim depressiooni vastu.
·      Pere ja sõpradega hästi aega veeta
Võrreldes inimestega, kes elavad vähese rohelusega linnades, veedavad rohelises ümbruses elavad inimesed 83 % suurema tõenäosusega lõbusalt aega oma pere ja sõpradega.


Ajulainete muutmine suurendab meie mälu, loovust, intuitiivsust ja intelligentsust

Ajulainete muutmise kaudu võime suurendada oma loovust, mälu, intuitiivseid teadmisi ja intelligentsust. Helid võivad meil aidata muuta oma teadvust ja vabastada sisemisi jõude, mis tavateadvuses ei ole võimalik.

Iidseid śamaanirituaale uurinud antropoloogid on leidnud, et trummirütme saab kasutada teadvuses muutuste esilekutsumiseks. Teadlased selgitasid välja, et teatud trummimängu sagedused kutsuvad ajus esile teeta-lained, mis seostuvad meditatiivse seisundiga.
Helide sagedusi mõõdetakse hertsides (Hz) – s.o. ühes sekundis mööduvate lainete arv. 
Näiteks viiulil vibreerib a noot umbes 440 Hz (440 vibratsiooni sekundis).

Teada on 5 ajulainete tüüpi:
– gamma (30-70 Hz), mida teadlased ikka veel täpsemalt uurivad;
– beeta (14-30 Hz) - normaalse teadvuse seisundis;
– alfa (7-14 Hz) - lõdvestunud olekus;
– teeta (4-7 Hz) - meditatiivses seisundis;
– delta (0,5-4 Hz) - süvaunes ja sügavas meditatiivses seisundis.

Helisagedusi kasutades võib positiivselt muuta oma ajulaineid, et saavutada soovitud tulemusi.

Teeta meeleseisundit seostatakse paljude erakordsete ja nn. supervõimetega. Šamaanid ja looduslähedase eluviisiga inimesed (nagu näiteks Austraalia aborigeenid) teavad juba ammustest aegadest supervõimete omamise “saladust”. Śamaanilugude põhjal on teada, et Sitting Bull ja Geronimo kasutasid vaimujõudu ajas rändamiseks, jälgi jätmata kõndimiseks, taimedega suhtlemiseks ja imepäraste ravimeetodite avastamiseks.
Uuringud on näidanud, et teeta sageduse helisid kuulates sisenevad inimesed sügavasse meditatiivsesse seisundisse ja saavutavad suurema visualiseerimis-, inspiratsiooni- ja ümberprogrammeerimisvõime kui seda tavalises (beeta) ärkveloleku seisundis.

Ka beeta ja gamma lainete seisunditel on omad eelised. Kui analüütilist või kõrgendatud tähelepanu nõudvat tööd tehes on vaja tõsta töövõimet, siis võib tulla kasuks beeta/gamma lainepikkustega muusika kuulamine. Neid helisagedusi seostatakse nn. läbinägelikkuse suurenemisega, informatsiooni parema töötlemisega ja teatud kognitiivsete tegevustega nagu analüüs ja matemaatika.

Me kõik oleme võimelised õppima, kuidas ajulainete muutmiseks ja oma elu teatud suunas liigutamiseks saab kasutada heli jõudu.

Ajulainete muutmiseks on palju erinevaid viise. Näiteks võib visualiseerimisrännaku ajal häälestada end looduse helidele või kuulata ajulaineid suunavaid audiopalasid.
Ja kui me kord oleme avardanud oma teadvust aju positiivse mõjutamise võimaluste osas, siis on juba igaühel seda lihtne ja loomulikult ka mõistlik teha.

Authorist: Kliiniline psühholoog Mary Rivas www.UnlimitedInnerPower.com  looja. Sait on loodud õpetamaks inimestele śamanistlikke tehnikaid ja meelejõu saladusi. Ta on kirjutanud raamatu The Warrior Spirit: How To Use Mind Powers & Ancient Wisdom To Create Wealth. Juba üle kümne aasta uurib ta śamanismi ja iidseid tarkusi.

Allikas: http://www.wakingtimes.com