Total Pageviews

Thursday, March 29, 2012

Milline veebileht köidab pilku?

Inimesed kasutavad internetti üha rohkem ning esimene pilk asutuse veebilehele võib oluliselt mõjutada nende arvamust.

Internetilehtede mõju inimesele huvitas ka Missouri tehnikaülikoolis töötavat Hong Shengi. Ta kasutas katsealustena oma ülikooli üliõpilastest vabatahtlikke ning palus neil vaadata 25 erineva USA ülikooli õigusteaduskondade kodulehti.
Juura valis Sheng seepärast, et seda eriala tehnikaülikoolis ei õpetata. Seetõttu puudus tudengitel võimalus võrrelda veebilehti enda koduülikooli omaga.

Sheng salvestas veebilehti vaatavate katsealuste silmade liikumist erilise tarkvara ning infrapunakaamera abil. Nii sai ta jälgida, mida tudengid vaatasid ning analüüsida, kui kaua aega neil selleks kulus. Uurija palus katsealustel hinnata ka vaadatud veebilehtede väljanägemist ja disaini.
Keskmisel kulutasid inimesed veebilehest ülevaate saamisele 2,6 sekundit ning alles siis keskendusid kindlale leheosale.
"Mida kauem katsealused lehekülge vaatasid, seda parema hinnangu nad sellele andsid. Kõige olulisem on hea esmamulje, see paneb inimesed süvenema," selgitas Sheng.
Katsealused kulutasid igale veebilehele keskmiselt 20 sekundit. Nad hindasid heaks kuueteistkümne kodulehekülje välimuse kahekümne viiest.

Silmade liikumist analüüsides tegi Sheng kindlaks, et inimeste tähelepanu tõmbavad seitse internetilehe piirkonda sellises järjekorras:

1. Asutuse logo
2. Peamenüü
3. Otsingukast
4. Lingid Facebooki ja Twitterisse
5. Pealehe foto
6. Lehekülje tekst
7. Lehe alumine osa

Erakordselt suur huvi sotsiaalmeedia vastu võib olla tudengite eripära, märkis Sheng tulemusi kommenteerides.

Kuigi uurimuse käigus ei jälgitud värvide kasutamist veebilehtede kujunduses, andsid katsealused tagasisidet, et see mõjutas nende esmamuljet. Värvilahendus peab olema ilus ja atraktiivne ning lubama teksti vaevata lugeda.
Ka pealehe pilt peab olema maitsekas ning hoolikalt valitud, märkis Sheng. Vastasel korral peletab see vaataja kohe eemale.

Uurija kasutas võrgulehtede asemel lehest tehtud pilte, et tulemusi oleks võimalik paremini analüüsida. Tavaelus mõjutab suhtumist netilehtedesse ka allalaadimise kiirus, hiire liikumine ning paljud teised tegurid.

Oluline on ka see, kui palju aega inimene saab kulutada ühele veebilehele. Shengi katsealused võisid ühte lehte vaadata nii kaua kui soovisid. Argielus hakkavad käitumist mõjutama ka ajalised piirangud.

Allikas: Novaator

No comments:

Post a Comment